Last Updated on: 27 Feb 2026
BMW S 1000 RR
Launched on Jan. 18, 2025, the BMW S 1000 RR delivers a mileage of 16 kpl, ensuring practicality for everyday use as well as occasional highway trips. Riders can choose from 2 available colors, such as Blackstorm Metallic, Sport, adding to its visual appeal.
BMW S 1000 RR is offered in only one variant and is priced at ₹23.25 lakh (ex-showroom). The on-road cost of S 1000 RR depends on the location of purchase.
BMW S 1000 RR Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Mileage | 16 kpl |
Engine | 999 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 206.51 bhp @ 13750 rpm |
Max Torque | 113 Nm @ 11000 rpm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Engine Displacement | 999 cc |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Valvetrain | 4 Valves/Cyl |
| Fuel Tank Size | 16.5 L |
| Official Fuel Economy | 16 kpl |
| Top Speed | 303 kph |
| Auto Start/Stop | No |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 320mm |
| Wheelbase | 1457 mm |
| Height | 1205 mm |
| Width | 848 mm |
| Length | 2073 mm |
| Combined Braking System | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | |
| Cornering ABS | |
| Hazard lights |
| Headlamp Type | LED |
| Daytime Running Lights | |
| Pass-light switch | |
| Headlight Bulb Type | LED |
| TFT colour Instrument cluster | |
| Touchscreen | |
| Engine/Motor temperature gauge | |
| Instrument console | Digital |
BMW S 1000 RR price & variants
The BMW S 1000 RR comes in just one variant and is priced at ₹23.25 lakh (ex-showroom). The S 1000 RR on road price will vary depending on RTO, insurance, and other factors.
BMW S 1000 RR comparison

BMW S 1000 RR mileage
With a fuel efficiency of 16 kpl, the BMW S 1000 RR offers a balance of performance and economy for everyday riders.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 999 cc | Manual | 16 kpl |
BMW S 1000 RR news
BMW S 1000 RR Images
A total of 55 images are available for the BMW S 1000 RR, covering its design, finish, and key features.
BMW S 1000 RR Colours
Riders can select from 2 available colors for the BMW S 1000 RR, such as Blackstorm Metallic, Sport.














