Last Updated on: 22 Apr 2026
Kawasaki Vulcan S
The Kawasaki Vulcan S blends efficiency and style, offering a mileage of that makes it a reliable option for riders. Vulcan S was officially launched on Dec. 30, 2025. With just one variant on sale, the Kawasaki Vulcan S is priced at ₹8.13 lakh ex-showroom, while the on-road price changes depending on the region.
The Vulcan S is available in 1 attractive shades, including Metallic Flat Spark Black, giving buyers a range of options.
Kawasaki Vulcan S Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 649 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 59.94 bhp @ 7500 rpm |
Max Torque | 62.4 Nm @ 6600 rpm |
| Engine Displacement | 649 cc |
| Valvetrain | 4 Valves/Cyl |
| Max Engine Power | 59.94 bhp @ 7500 rpm |
| Max Engine Torque | 62.4 Nm @ 6600 rpm |
| Reserve Fuel Capacity | 2.1 L |
| Top Speed | 186 kph |
| Fuel Tank Size | 14 L |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brakes | Disc |
| Chassis type | Perimeter, High-tensile steel |
| Rear Suspension Type | Offset laydown single-shock, linkage equipped, with adjustable preload/80 mm |
| Seat height | 705 mm |
| Wheelbase | 1575 mm |
| Width | 855 mm |
| Length | 2310 mm |
| Traction control | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Hazard lights |
| Pass-light switch | |
| Shift Light | |
| Engine-kill switch | |
| Pillion Seat |
| Tachometer Type | Analogue |
| Tachometer | |
| Touchscreen | |
| Trip Meter |
Kawasaki Vulcan S price & variants
Available in only one variant, the Kawasaki Vulcan S ex-showroom price of ₹8.13 lakh. The Kawasaki Vulcan S on road pricing differs across states and cities as it factors in registration charges, insurance, and other applicable costs. View the exact Vulcan S on road price in the table below:
Kawasaki Vulcan S User Reviews
Tell us about your experience
Kawasaki Vulcan S mileage
The Kawasaki Vulcan S delivers a mileage of , making it efficient for daily commutes and short trips.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 649 cc | Manual | NA |
Kawasaki Vulcan S Images
The Kawasaki Vulcan S is showcased through 11 images, giving a detailed look at its design and styling.
Kawasaki Vulcan S Colours
The Kawasaki Vulcan S comes in 1 attractive color options, including Metallic Flat Spark Black, enhancing its appeal.
Questions you may find useful
Tanvir
•6dHi, I am looking for some advice on my next bike purchase. I have owned a Honda CBR 250R followed by a Classic 350. I now want to move into the 650cc segment. My usage will be mostly limited to city rides. Please share your thoughts on bikes from Kawasaki and Triumph, as I have not owned bikes from these brands before.

Autocar India
In the 650cc segment, both Kawasaki and Triumph offer multiple options which cater to different use cases so before you start looking at a particular bike, its important to figure out which one suits you best. In the Kawasaki bike lineup you have the Z650, Z650RS, Ninja 650, Vulcan S and Versys 650. If you're mainly going to be riding in the city, any of them - except the Versys - will be a good tool for the job. Pick the one you like the styling and rider's position of the most. From Triumph bike lineup, you have the 660cc Trident, Daytona and Tiger Sport. Since you'll be using the bike mainly in the city, the Trident and Daytona make more sense and we’d advise choosing the one you prefer in terms of looks and seating position. The Daytona is a fair deal more powerful than the Trident so that's something to bear in mind. Another point to keep in mind that these imported motorcycles are generally more complicated and expensive to own and maintain.
Ashutosh Sharan
•16wI am 39 years old and 160 cm (5′5″) tall. I have been happily riding a Honda (or Bajaj) Avenger 220 for the last 12 years, and I want to upgrade. Although I really want a Super Meteor 650, it’s too heavy and would be difficult for me to maneuver, so it’s not a practical choice. I prefer cruiser-style bikes and have been exploring the Keeway V302. Please suggest a good bike with at least 350 cc.

Autocar India
The Keeway V302C is a unique offering with its V-twin engine and mean, bobber looks, and it is also a rare sight on our roads, which might persuade you to get one. However, in our experience, there are a lot of areas where this bike needs work. Its rear suspension has very little travel, leading to a jarring ride over less-than-perfect roads. Its fit and finish, as well as overall build quality, cannot justify its Rs 4.15 lakh (ex-showroom) price tag, and Keeway has a minuscule dealer network across India. Also, the V302C isn't a machine that has cemented its reputation for reliability like other, more mainstream rivals. All this being said, we recommend you steer clear of the Keeway V302C and, for that matter, other Chinese-origin bikes on sale in India. Sadly, the cruiser space in the middleweight displacement segment has seen very few entrants and aside from the Super Meteor, you are limited to the Kawasaki Eliminator 500 (Rs 6.16 lakh) and Vulcan S (Rs 8.13 lakh), the only two offerings from a reputed make under the Rs 10 lakh mark. Other options will require you to significantly increase your budget.
Kawasaki Vulcan S price in India
Kawasaki Bikes
Trending Bikes































