Last Updated on: 27 Feb 2026
Keeway K-Light 250V
The Keeway K-Light 250V was launched on July 5, 2022 and offers a mileage of , making it efficient for both daily commutes and longer rides. Keeway K-Light 250V is available in 2 colors, including Matte Black, Matte Dark Grey, giving riders flexibility in styling.
The Keeway K-Light 250V comes in a single variant, priced at ₹2.50 lakh, ex-showroom. The K-Light 250V on road price varies depending on the city and applicable charges.
Keeway K-Light 250V Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 249 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 18.4 bhp @ 8500 rpm |
Max Torque | 19 Nm @ 5500 rpm |
| Stroke | 66 mm |
| Cooling | Air Cooled |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Valvetrain | 4 Valves/Cyl |
| Top Speed | 125 kph |
| Reserve Fuel Capacity | 4 L |
| Fuel Tank Size | 20 L |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Chassis name | Double Downtube Frame |
| Chassis type | Backbone frame, High-tensile steel |
| Width | 920 mm |
| Seat height | 715 mm |
| Length | 2230 mm |
| Kerb Weight | 179 kg |
| Hazard lights | |
| Traction control | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Pillion Grabrail | |
| Headlamp Type | LED |
| Headlight Bulb Type | LED |
| Low Battery Indicator |
| Average Speed | |
| Trip Meter | |
| Gear Indicator | |
| Touchscreen |
Keeway K-Light 250V price & variants
Available in only one variant, the Keeway K-Light 250V ex-showroom price of ₹2.50 lakh. The Keeway K-Light 250V on road pricing differs across states and cities as it factors in registration charges, insurance, and other applicable costs. View the exact K-Light 250V on road price in the table below:
Keeway K-Light 250V mileage
The Keeway K-Light 250V provides a claimed mileage of , making it practical for city traffic as well as occasional highway rides.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 249 cc | Manual | NA |
Keeway K-Light 250V news
Keeway K-Light 250V Images
The Keeway K-Light 250V is showcased through 1 images, giving a detailed look at its design and styling.

Keeway K-Light 250V Colours
The Keeway K-Light 250V is available in 2 colors, including Matte Black, Matte Dark Grey. These options let riders choose a shade that matches their personality.


















