
Last Updated on: 27 Feb 2026
Hero MotoCorp Xtreme 250R
The Hero MotoCorp Xtreme 250R was launched on Jan. 17, 2025 and offers a mileage of , making it efficient for both daily commutes and longer rides. Hero MotoCorp Xtreme 250R is available in 3 colors, including Firestorm Red, Neon Shooting Star, Stealth Black, giving riders flexibility in styling.
The Hero MotoCorp Xtreme 250R comes in a single variant, priced at ₹1.66 lakh, ex-showroom. The Xtreme 250R on road price varies depending on the city and applicable charges.
Hero MotoCorp Xtreme 250R Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 249.03 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 29.5 bhp @ 9250 rpm |
Max Torque | 25 Nm @ 7250 rpm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Engine Displacement | 249.03 cc |
| Valvetrain | 4 Valves/Cyl |
| Fuel Tank Size | 11.5 L |
| Official Fuel Economy | None kmpl |
| Auto Start/Stop | No |
| Auto Start/Stop | No |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 320 mm |
| Length | 2023 mm |
| Width | 828 mm |
| Height | 1062 mm |
| Wheelbase | 1357 mm |
| Combined Braking System | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | |
| Cornering ABS | |
| Hazard lights |
| Headlamp Type | LED |
| Tripmeters Type | Digital |
| Brake/Tail Light | LED |
| No. of Tripmeters | 2 |
| TFT colour Instrument cluster | |
| Touchscreen | |
| Instrument console | Digital |
| Tachometer |
Hero MotoCorp Xtreme 250R price & variants
The Hero MotoCorp Xtreme 250R is offered in a single variant, priced at ₹1.66 lakh. ex-showroom. The Xtreme 250R on road price varies depending on the RTO fees, insurance, and other factors. Check Hero MotoCorp Xtreme 250R on road price in the table below:
Hero MotoCorp Xtreme 250R reviews

Hero MotoCorp Xtreme 250R comparison
Hero MotoCorp Xtreme 250R mileage
The Hero MotoCorp Xtreme 250R delivers a mileage of , making it efficient for daily commutes and short trips.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 249.03 cc | Manual | NA |
Hero MotoCorp Xtreme 250R news
Hero MotoCorp Xtreme 250R Images
The Hero MotoCorp Xtreme 250R is showcased through 65 images, giving a detailed look at its design and styling.
Hero MotoCorp Xtreme 250R videos
The Hero MotoCorp Xtreme 250R is featured in 2 videos, showcasing its design, features, and riding performance.


Hero MotoCorp Xtreme 250R Colours
Riders can select from 3 available colors for the Hero MotoCorp Xtreme 250R, such as Firestorm Red, Neon Shooting Star, Stealth Black.
Trending Questions on Hero MotoCorp Xtreme 250R - Answered by Autocar Experts
I own a 2022 TVS Raider as my first bike, and it has been a good learner motorcycle. I am now planning to upgrade and have shortlisted the TVS Apache RTR 310, Hero Xtreme 250R, and Yamaha XSR155. Please advise which is the best value-for-money option for long-term ownership with sportiness and minimal service issues.
Hero MotoCorp Xtreme 250R price in India
Hero MotoCorp Bikes




















