Last Updated on: 06 Mar 2026
Hero MotoCorp Destini Prime
Launched on Aug. 21, 2023, the Hero MotoCorp Destini Prime delivers a mileage of , ensuring practicality for everyday use as well as occasional highway trips. Riders can choose from 4 available colors, such as Metallic Nexus Blue, Nobel Red, Panther Black, Pear Silver White, adding to its visual appeal.
Hero MotoCorp Destini Prime is offered in only one variant and is priced at ₹69.43 thousand (ex-showroom). The on-road cost of Destini Prime depends on the location of purchase.
Hero MotoCorp Destini Prime Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Scooter |
Engine | 124.6 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Automatic |
Max Power | 9 bhp @ 7000 rpm |
Max Torque | 10.36 Nm @ 5500 rpm |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 57.8 mm |
| Engine Displacement | 124.6 cc |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Fuel Tank Size | 5 L |
| Reserve Fuel Capacity | 1.8 L |
| Top Speed | 85 kph |
| Front Brakes | Drum |
| Rear Brakes | Drum |
| Rear Suspension Type | Single Coil Spring Hydraulic Type |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Length | 1809 mm |
| Width | 729 mm |
| Seat height | 778 mm |
| Wheelbase | 1245 mm |
| Hazard lights | |
| Traction control | |
| Combined Braking System |
| Engine-kill switch | |
| Low Oil Indicator | |
| Headlight Bulb Type | Halogen Bulb |
| Headlamp Type | Halogen Bulb |
| Engine/Motor temperature gauge | |
| Trip Meter | |
| Tachometer | |
| Tachometer Type | Digital |
Hero MotoCorp Destini Prime price & variants
The Hero MotoCorp Destini Prime comes in just one variant and is priced at ₹69.43 thousand (ex-showroom). The Destini Prime on road price will vary depending on RTO, insurance, and other factors.
Hero MotoCorp Destini Prime mileage
With a fuel efficiency of , the Hero MotoCorp Destini Prime offers a balance of performance and economy for everyday riders.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 124.6 cc | Automatic | NA |
Hero MotoCorp Destini Prime Images
A total of 10 images are available for the Hero MotoCorp Destini Prime, covering its design, finish, and key features.
Hero MotoCorp Destini Prime Colours
The Hero MotoCorp Destini Prime is available in 4 colors, including Metallic Nexus Blue, Nobel Red, Panther Black, Pear Silver White. These options let riders choose a shade that matches their personality.
Hero MotoCorp Destini Prime price in India
Hero MotoCorp Bikes



























