Last Updated on: 27 Feb 2026
Triumph Thruxton 400
The Triumph Thruxton 400 blends efficiency and style, offering a mileage of 27.5 kpl that makes it a reliable option for riders. Thruxton 400 was officially launched on Aug. 6, 2025. With just one variant on sale, the Triumph Thruxton 400 is priced at ₹2.74 lakh ex-showroom, while the on-road price changes depending on the region.
The Thruxton 400 is available in 4 attractive shades, including Lava Red Gloss/Aluminium Silver, Metallic Racing Yellow, Pearl Metallic White/Storm Grey, Phantom Black/Aluminium Silver, giving buyers a range of options.
Triumph Thruxton 400 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Mileage | 27.5 kpl |
Engine | 349 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 40 Hp @ 8750 rpm |
Max Torque | 32 Nm @ 7500 rpm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Bore | 89 mm |
| Engine Displacement | 349 cc |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Fuel Tank Size | 13 L |
| Reserve Fuel Capacity | 2.6 L |
| Official Fuel Economy | 27.5 kpl |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 300mm |
| Wheelbase | 1376 mm |
| Width | 775 mm |
| Height | 1110 mm |
| Seat height | 795 mm |
| Combined Braking System | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Cornering ABS | |
| Hazard lights |
| Pass-light switch | |
| Stand Alarm | |
| Electric Start | |
| Headlamp Type | LED |
| TFT colour Instrument cluster | |
| Low Fuel Level Warning | |
| Instrument console | Semi-Digital |
| Gear Indicator |
Triumph Thruxton 400 price & variants
The Triumph Thruxton 400 is offered in a single variant, priced at ₹2.74 lakh. ex-showroom. The Thruxton 400 on road price varies depending on the RTO fees, insurance, and other factors. Check Triumph Thruxton 400 on road price in the table below:
Triumph Thruxton 400 User Reviews
Tell us about your experience
Triumph Thruxton 400 comparison


Triumph Thruxton 400 mileage
The Triumph Thruxton 400 delivers a mileage of 27.5 kpl, making it efficient for daily commutes and short trips.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 349 cc | Manual | 27.5 kpl |
Triumph Thruxton 400 Images
The Triumph Thruxton 400 is showcased through 1 images, giving a detailed look at its design and styling.

Triumph Thruxton 400 Colours
Riders can select from 4 available colors for the Triumph Thruxton 400, such as Lava Red Gloss/Aluminium Silver, Metallic Racing Yellow, Pearl Metallic White/Storm Grey, Phantom Black/Aluminium Silver.
Questions you may find useful
Sugam Bera
•25wHi Autocar Team. I’m a 28-year-old man, 5 ft 4 in tall, planning to buy my first motorcycle. I really love the cafe racer body style and want to buy a bike in this segment. My budget is ₹5 lakh, and I will use it for daily city commuting of about 8-10 km and short weekend trips. My focus is on good mileage, comfort, low maintenance costs and a strong, reputable service network. Please suggest a suitable motorcycle.

Autocar India
Cafe racers are known for many things, but comfort isn't one of them - we must clarify this at the outset before we proceed. Since this is going to be your first motorcycle, we'd recommend getting a roadster or street naked because they will be vastly more comfortable and usable. As a first bike, there is a litany of good options from Honda, Suzuki, Yamaha, KTM, TVS and Royal Enfield. Look for something around the 25-30hp mark ideally. If you really have your heart set on a cafe racer, the only two options in your budget are the Triumph Thruxton 400 and the Royal Enfield Continental GT 650. Both are quite powerful and won't be ideal beginner machines because of their committed riding positions. The Royal Enfield is also a rather heavy machine, which won't be easy to manage due to your stature.
Triumph Thruxton 400 price in India
Triumph Bikes
Trending Bikes








