Last Updated on: 12 May 2026
Triumph Tracker 400
₹3.30 Lakh
On road price, Kannur
Kannur
Starting₹4,827 /month
EMI calculator
Triumph Tracker 400 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Mileage | 27.7 kpl |
Engine | 349 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 40 Hp @ 8750 rpm |
Max Torque | 32 Nm @ 7500 rpm |
| Fueling | Electronic Fuel Injection |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 56.1 mm |
| Cooling | Liquid Cooled |
| Auto Start/Stop | No |
| Official Fuel Economy | 27.7 kpl |
| Top Speed | 154 kph |
| Fuel Tank Size | 13 L |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Rear Suspension Type | Gas monoshock RSU with external reservoir and pre-load adjustment. 130mm wheel travel |
| Front Suspension Type | 43mm Upside down Big Piston forks. 140mm wheel travel |
| Seat height | 805 mm |
| Kerb Weight | 183 kg |
| Height | 1048 mm |
| Wheelbase | 1377 mm |
| Traction control | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Side-stand engine cut-off |
| Antilock Braking System | Dual Channel ABS |
| Heated Grips | |
| Heated Seat | |
| Keyless Lock |
| Instrument console | Semi-Digital |
| Touchscreen | |
| TFT colour Instrument cluster |
Triumph Tracker 400 price & variants
Triumph Tracker 400 mileage
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 349 cc | Manual | 27.7 kpl |
Triumph Tracker 400 Images
Triumph Tracker 400 Colours
Triumph Tracker 400 price in India
Triumph Bikes
Latest Bikes
Can't decide which car to buy?
Ask our experts and get answers to all your car related queries.











