Last Updated on: 06 Mar 2026
Revolt RV400 BRZ
Launched on Jan. 24, 2024, the RV400 BRZ blends sustainability with style. The Revolt RV400 BRZ price begins at ₹1.30 lakh (ex-showroom), and it offers a company-claimed battery range of 150 km.
Riders can choose from 4 colors of Revolt RV400 BRZ, including Cosmic Black, Dark Silver, Pacific Blue, Rebel Red, ensuring the bike performs as well as it looks.
Revolt RV400 BRZ Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Battery Range | 150 km |
Fuel Type | Electric |
Transmission | Automatic |
Claimed Electric Motor Range | 150 km |
| Lithium-ion battery | Yes |
| Max Motor Power | 3 kW |
| Motor Type | Hub Motor |
| Fuel Type/ Propulsion | Electric |
| Claimed battery range | 150 km |
| Claimed Charging Time | 0-100% in 4.5 hrs |
| Top Speed | 85 kph |
| EV Battery Capacity | 3.24 kWh |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Rear Suspension Adjustability | Yes |
| Chassis name | Lightweight Single cradle Frame |
| Seat height | 814 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Width | 813 mm |
| Kerb Weight | 108 kg |
| Hazard lights | |
| Combined Braking System |
| Keyless Lock | |
| Low Battery Indicator | |
| Navigation | |
| Hill-hold Assist |
| Average Speed | |
| Trip Meter | |
| Touchscreen | |
| Instrument console | Digital |
Revolt RV400 BRZ price & variants
Being a single-variant model, the Revolt RV400 BRZ comes with an ex-showroom price of ₹1.30 lakh. On road prices differ across cities due to taxes, insurance, and registration charges.
Revolt RV400 BRZ mileage
The Revolt RV400 BRZ offers a company-claimed battery range of 150 km, making it ideal for city commutes and short weekend rides. The Revolt RV400 BRZ range may vary depending on riding style, terrain, road conditions, and other factors, so real-world results could differ from the claimed figure.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Electric | 3.24 kWh | Automatic | 150 km |
Revolt RV400 BRZ Images
The Revolt RV400 BRZ is showcased through 1 images, giving you a clear view of its design and styling. You can also observe key features in the visuals, providing an idea of what to expect from this electric bike in terms of design and functionality.

Revolt RV400 BRZ Colours
The Revolt RV400 BRZ is available in 4 colors, including Cosmic Black, Dark Silver, Pacific Blue, Rebel Red. Riders have multiple options to match their personal style.













