
Last Updated on: 07 May 2026
Revolt RV400
The Revolt RV400 price starts at ₹1.40 lakh and goes up to ₹1.40 lakh for the top-end model (ex-showroom). The RV400 is available in 1 variants.
Launched on Sept. 18, 2024, the RV400 is designed for efficient and eco-friendly rides. The Revolt RV400 delivers a claimed battery range of 150 km, making it practical for everyday use. The RV400 is offered in 3 attractive colors such as Black, Black And Silver, Red.
Revolt RV400 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Battery Range | 150 km |
Fuel Type | Electric |
Transmission | Automatic |
Claimed Electric Motor Range | 150 km |
| Fuel Type/ Propulsion | Electric |
| Motor Type | Hub Motor |
| Lithium-ion battery | Yes |
| Max Motor Power | 3 kW |
| EV Battery Capacity | 3.24 kWh |
| Top Speed | 85 kph |
| Claimed Charging Time | 0-100% in 4.5 hrs |
| Claimed battery range | 150 km |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 240 mm |
| Length | 2156 mm |
| Width | 813 mm |
| Height | 1112 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Combined Braking System | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | |
| Hazard lights |
| Headlamp Type | LED |
| Low Battery Indicator | |
| Keyless Lock | |
| Hill-hold Assist |
| Touchscreen | |
| Tachometer | |
| Instrument console | Digital |
| Average Speed |
Revolt RV400 price & variants
The Revolt RV400 price starts at ₹1.40 lakh for the base model and goes up to ₹1.40 lakh, for the top variant - Standard. The RV400 is available in 1 variants. View RV400 on road price in the table below:
Revolt RV400 expert review
We like
Comfortable riding position
Offers good features
We don't like
Quality could be better
Suspension is stiff
Revolt RV400 User Reviews
Tell us about your experience
Revolt RV400 reviews

Revolt RV400 comparison

Revolt RV400 mileage
The Revolt RV400 offers a company-claimed battery range of 150 km, making it suitable for both city rides and short trips. The RV400 range may vary based on riding style (aggressive acceleration, high speeds), terrain, road conditions, and other factors.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Electric | 3.24 kWh | Automatic | 150 km |
Revolt RV400 news
Revolt RV400 Images
The Revolt RV400 is showcased through 9 images, giving riders a clear view of its design and styling. The RV400 images cover all 1 variants, highlighting differences in colors and trims. Riders can also observe key features in the visuals, providing an idea of what to expect in terms of design and functionality.

Revolt RV400 videos
A total of 1 videos are available for the Revolt RV400, providing an in-depth view of its design, features, and riding experience. The videos include all 1 variants, showing the color options, trims, and differences across models. Riders can use these videos to assess both the aesthetics and performance of this electric bike before making a choice.

Revolt RV400 Colours
The Revolt RV400 is available in 3 colors, including Black, Black And Silver, Red. Riders have multiple options to match their personal style.
Questions you may find useful
Bahram
•1wI am quite short (5’2”) and am looking for an electric bike (not a scooter), but I am unsure which model would suit me best. My primary usage will be daily city commuting to work.

Autocar India
The electric bike segment is still very nascent in India, and there are very few options available. Realistically, the only one we would recommend you look at is the Revolt RV400 because it has been around the longest, and Revolt has a sales and service presence in your city. Our professional recommendation would be that you instead opt for an electric scooter because you have a huge variety of choices to choose from, depending on your range, styling, features and other requirements. Options like TVS iQube, Bajaj Chetak, Vida VX2 and Ather Rizta are lovely city runabouts that come with the reliability and peace of mind you'd expect from a big manufacturer while being very practical. And if you want something sportier and snazzier-looking, the Ather 450 models are a tried and tested commodity with loads of tech and spirited performance to boot. Another plus point a scooter will have over a motorcycle is that it has a lower seat height and weighs less, which will make it easier to manage in chaotic Mumbai city traffic. We would recommend that you at least take a test ride of some of the electric scooters mentioned above before you go ahead with your purchase to see whether they suit your use case better.
Revolt RV400 price in India
Trending Bikes



















