
30 Apr 2026
Oben Rorr Evo launched at Rs 1 lakh
Last Updated on: 30 Apr 2026
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Battery Range | 180 km |
Fuel Type | Electric |
Transmission | Automatic |
Claimed Electric Motor Range | 180 km |
| Lithium-ion battery | Yes |
| Max Motor Power | 9 KW |
| Max Motor Torque | 250 Nm |
| Motor Type | IPMSM |
| EV Battery Capacity | 3.4 kWh |
| Claimed Fast Charging Time | 0-80% in 90 mins |
| Top Speed | 110 kph |
| Claimed Charging Time | 0-100% in 5 Hrs |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Rear Suspension Type | MonoShock 7-step adjustable |
| Rear Suspension Adjustability | Yes |
| Seat height | 780 mm |
| Wheelbase | 1433 mm |
| Width | 780 mm |
| Length | 2101 mm |
| Combined Braking System |
| Bluetooth Connectivity | |
| Luggage Panniers | |
| Heated Seat | |
| Heated Grips |
| Trip Meter | |
| TFT colour Instrument cluster | |
| Instrument console | Digital |
Tell us about your experience
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Electric | 3.4 kWh | Automatic | 180 km |
