Last Updated on: 06 Mar 2026
Revolt RV1+
The Revolt RV1+ has offered an efficient and practical electric riding experience since its launch on Sept. 18, 2024. The Revolt RV1+ price is ₹1.05 lakh (ex-showroom), and this single-variant bike is available in 4 colors, including Black Midnight Blue, Black Neon Green, Cosmic Black Red, Titan Red Silver.
The Revolt RV1+ range is 160 km, as claimed by the company, allowing riders to confidently manage both urban commutes and short weekend trips.
Revolt RV1+ Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Battery Range | 160 km |
Fuel Type | Electric |
Transmission | Automatic |
Claimed Electric Motor Range | 160 km |
| Lithium-ion battery | Yes |
| Fuel Type/ Propulsion | Electric |
| Transmission Type | Automatic |
| Reverse gear | Yes |
| Claimed battery range | 160 km |
| Claimed Charging Time | 0-100% in 4.5 hrs and 0-80% in 3.3 hrs |
| Claimed Fast Charging Time | 0-100% in 1.5 hours and 0-80% in 1.3 Hours |
| EV Battery Capacity | 3.24 kWh |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Suspension Type | Telescopic Forks |
| Rear Suspension Adjustability | Yes |
| Seat height | 790 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Width | 715 mm |
| Length | 2045 mm |
| Combined Braking System |
| Brake/Tail Light | LED |
| Navigation | |
| Low Battery Indicator | |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Trip Meter | |
| Instrument console | Digital |
| Touchscreen |
Revolt RV1+ price & variants
The Revolt RV1+ is available as a single variant, with an ex-showroom price of ₹1.05 lakh. You can check the exact Revolt RV1+ on road price in the table below:
Revolt RV1+ mileage
With a claimed range of 160 km, the Revolt RV1+ allows riders to comfortably cover daily commutes without frequent charging. Its smart energy management system ensures efficient power use, while fast-charging options help riders get back on the road quickly when needed.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Electric | 3.24 kWh | Automatic | 160 km |
Revolt RV1+ Images
A total of 1 images are available for the Revolt RV1+, allowing you to explore its design details and styling elements. Through the images, you can get a better understanding of this electric bike's overall look and some of its features.

Revolt RV1+ Colours
The Revolt RV1+ colour palette offers 4 exterior shades. These include Black Midnight Blue, Black Neon Green, Cosmic Black Red, Titan Red Silver.













