Last Updated on: 27 Feb 2026
Hero MotoCorp Glamour Xtec
The Hero MotoCorp Glamour Xtec was launched on July 20, 2021 and is designed to offer both performance and efficiency. Glamour Xtec delivers a mileage of , making it suitable for city commutes and long-distance rides. Riders can choose from 3 available colors, including Black, Grey Blue Stripe, Metallic Nexus Blue, which enhance the overall appeal of the bike.
The Hero MotoCorp Glamour Xtec is offered in 2 variants, Glamour Xtec price starting at ₹84.11 thousand, ex-showroom. The top-end model, the Disc Brake is priced at ₹88.35 thousand, while on-road prices of Hero MotoCorp Glamour Xtec vary depending on the city and selected variant.
Hero MotoCorp Glamour Xtec Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 124.7 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 10.72 bhp @ 7500 rpm |
Max Torque | 10.6 Nm @ 6000 rpm |
| Engine Displacement | 124.7 cc |
| Valvetrain | 2 Valves/Cyl |
| Max Engine Power | 10.72 bhp @ 7500 rpm |
| Max Engine Torque | 10.6 Nm @ 6000 rpm |
| Reserve Fuel Capacity | 1.4 L |
| Top Speed | 95 kph |
| Fuel Tank Size | 10 L |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Suspension Type | 5 step Adjustable Hydraulic Shock Absorbers (Travel 81mm) |
| Front Suspension Type | Dia. 30 Telescopic Front Forks |
| Length | 2051 mm |
| Width | 720 mm |
| Seat height | 798 mm |
| Wheelbase | 1273 mm |
| Traction control | |
| Hazard lights | |
| Combined Braking System |
| Pillion Backrest | |
| Engine-kill switch | |
| Low Battery Indicator | |
| Quickshifter |
| Tachometer Type | |
| Tachometer | |
| Touchscreen | |
| Trip Meter |
Hero MotoCorp Glamour Xtec price & variants
Buyers can select from 2 variants of the Hero MotoCorp Glamour Xtec. The top-end variant Disc Brake is priced at ₹88.35 thousand, and the base variant starts at ₹84.11 thousand, ex-showroom.
All variants of Hero MotoCorp Glamour Xtec come with and are offered in 3 colors, including Black, Grey Blue Stripe, Metallic Nexus Blue, to suit different rider’s preferences.
Hero MotoCorp Glamour Xtec comparison


Hero MotoCorp Glamour Xtec mileage
With a mileage of , the Hero MotoCorp Glamour Xtec is economical for regular commuting. Its maximum mileage of highlights the bike’s efficiency potential under favorable conditions. The Hero MotoCorp Glamour Xtec combines performance and economy, making it a reliable choice for riders seeking both smooth rides and fuel savings.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 124.7 cc | Manual | NA |
Hero MotoCorp Glamour Xtec news
Hero MotoCorp Glamour Xtec Images
A total of 28 images are available for the Hero MotoCorp Glamour Xtec, allowing enthusiasts to explore its design details and styling elements. The visuals include all 2 variants, showing differences in colors, trims, and optional features. Through the images, riders can get a better understanding of the bike’s overall look and some of its features.
Hero MotoCorp Glamour Xtec Colours
The Hero MotoCorp Glamour Xtec is available in 3 colors, giving riders a variety of options to choose from. The available colors include Black, Grey Blue Stripe, Metallic Nexus Blue, allowing buyers to select a style that matches their preference. These color options enhance the overall appeal of the Glamour Xtec across all variants.
Hero MotoCorp Glamour Xtec price in India
Hero MotoCorp Bikes
















