
Last Updated on: 15 May 2026
Ather 450 Apex
Launched on Jan. 4, 2024, the 450 Apex blends sustainability with style. The Ather 450 Apex price begins at ₹1.90 lakh (ex-showroom), and it offers a company-claimed battery range of 157 km.
Riders can choose from 1 colors of Ather 450 Apex, including Edium Blue, ensuring the bike performs as well as it looks.
Ather 450 Apex Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Scooter |
Battery Range | 157 km |
Fuel Type | Electric |
Transmission | Automatic |
Claimed Electric Motor Range | 157 km |
| Fuel Type/ Propulsion | Electric |
| Cooling | |
| Lithium-ion battery | Yes |
| Motor Type | PMS Motor |
| EV Battery Capacity | 3.7 kWh |
| Claimed Charging Time | 0-100% in 5.45 hrs |
| Top Speed | 100 kph |
| Official Fuel Economy | None kmpl |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 200mm |
| Wheelbase | None mm |
| Width | 739 mm |
| Length | 1891 mm |
| Height | 1114 mm |
| Combined Braking System | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | |
| Cornering ABS | |
| Hazard lights |
| Pass-light switch | |
| Keyless Lock | |
| Electric Start | |
| Headlamp Type | LED |
| TFT colour Instrument cluster | |
| Instrument console | Digital |
| Touchscreen | |
| Trip Meter |
Ather 450 Apex price & variants
The Ather 450 Apex is available as a single variant, with an ex-showroom price of ₹1.90 lakh. You can check the exact Ather 450 Apex on road price in the table below:
Ather 450 Apex User Reviews
Tell us about your experience
Ather 450 Apex reviews

Ather 450 Apex comparison
Ather 450 Apex mileage
With a claimed range of 157 km, the Ather 450 Apex allows riders to comfortably cover daily commutes without frequent charging. Its smart energy management system ensures efficient power use, while fast-charging options help riders get back on the road quickly when needed.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Electric | 3.7 kWh | Automatic | 157 km |
Ather 450 Apex news
Ather 450 Apex Images
The Ather 450 Apex is showcased through 31 images, giving you a clear view of its design and styling. You can also observe key features in the visuals, providing an idea of what to expect from this electric bike in terms of design and functionality.
Ather 450 Apex Colours
The Ather 450 Apex colour palette offers 1 exterior shades. These include Edium Blue.
Ather 450 Apex FAQs
Ather 450 Apex price in India
Trending Bikes
















