Last Updated on: 27 Feb 2026
Triumph Speed Twin 900
The Triumph Speed Twin 900 blends efficiency and style, offering a mileage of 24 kpl that makes it a reliable option for riders. Speed Twin 900 was officially launched on Dec. 23, 2024. With just one variant on sale, the Triumph Speed Twin 900 is priced at ₹9.71 lakh ex-showroom, while the on-road price changes depending on the region.
The Speed Twin 900 is available in 2 attractive shades, including Phantom Black/Aurum Gold, Pure White/Maui Blue/Tangerine Orange, giving buyers a range of options.
Triumph Speed Twin 900 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Mileage | 24 kpl |
Engine | 900 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 64 bhp @ 7500 rpm |
Max Torque | 80 Nm @ 3800 rpm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Engine Displacement | 900 cc |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Valvetrain | 4 Valves/Cyl |
| Fuel Tank Size | 12 L |
| Official Fuel Economy | 24 kpl |
| Reserve Fuel Capacity | 1.8 L |
| Top Speed | 180 kph |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 320mm |
| Wheelbase | 1435 mm |
| Width | 777 mm |
| Height | 1115 mm |
| Ground Clearance | Fuel-Injected mm |
| Combined Braking System | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Hazard lights | |
| Cornering ABS |
| Headlamp Type | LED |
| Engine-kill switch | |
| Low Battery Indicator | |
| Quickshifter |
| TFT colour Instrument cluster | |
| Tachometer Type | Digital |
| Touchscreen | |
| Instrument console | Semi-Digital |
Triumph Speed Twin 900 price & variants
The Triumph Speed Twin 900 comes in just one variant and is priced at ₹9.71 lakh (ex-showroom). The Speed Twin 900 on road price will vary depending on RTO, insurance, and other factors.
Triumph Speed Twin 900 comparison









Triumph Speed Twin 900 mileage
The Triumph Speed Twin 900 delivers a mileage of 24 kpl, making it efficient for daily commutes and short trips.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 900 cc | Manual | 24 kpl |
Triumph Speed Twin 900 news
Triumph Speed Twin 900 Images
The Triumph Speed Twin 900 is showcased through 1 images, giving a detailed look at its design and styling.
Triumph Speed Twin 900 Colours
Riders can select from 2 available colors for the Triumph Speed Twin 900, such as Phantom Black/Aurum Gold, Pure White/Maui Blue/Tangerine Orange.














