
Last Updated on: 27 Feb 2026
Honda Hornet 1000 SP
The Honda Hornet 1000 SP was launched on May 23, 2025 and offers a mileage of , making it efficient for both daily commutes and longer rides. Honda Hornet 1000 SP is available in 1 colors, including Matte Black Metallic, giving riders flexibility in styling.
The Honda Hornet 1000 SP comes in a single variant, priced at ₹13.29 lakh, ex-showroom. The Hornet 1000 SP on road price varies depending on the city and applicable charges.
Honda Hornet 1000 SP Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 999 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 155 bhp @ 11000 rpm |
Max Torque | 107 Nm @ 9000 rpm |
| Engine Type | 4 cylinder |
| Max Engine Power | 155 bhp @ 11000 rpm |
| Max Engine Torque | 107 Nm @ 9000 rpm |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Reserve Fuel Capacity | 3.7 L |
| Fuel Tank Size | 17 L |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Suspension Adjustability | Yes |
| Front Suspension Type | 41mm Inverted Showa SFF-BP Telescopic Fork with adjustable preload, compression and rebound damping; 5.1-inch travel |
| Wheelbase | 1455 mm |
| Seat height | 810 mm |
| Kerb Weight | 211 kg |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Hazard lights |
| Shift Light | |
| Low Battery Indicator | |
| Headlight Bulb Type | LED |
| Headlamp Type | LED |
| Service due indicator | |
| Tachometer | |
| Tachometer Type | Digital |
| Touchscreen |
Honda Hornet 1000 SP price & variants
The Honda Hornet 1000 SP is offered in a single variant, priced at ₹13.29 lakh. ex-showroom. The Hornet 1000 SP on road price varies depending on the RTO fees, insurance, and other factors. Check Honda Hornet 1000 SP on road price in the table below:
Honda Hornet 1000 SP User Reviews
Tell us about your experience
Honda Hornet 1000 SP reviews

Honda Hornet 1000 SP comparison








Honda Hornet 1000 SP mileage
With a fuel efficiency of , the Honda Hornet 1000 SP offers a balance of performance and economy for everyday riders.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 999 cc | Manual | NA |
Honda Hornet 1000 SP news
Honda Hornet 1000 SP Images
A total of 1 images are available for the Honda Hornet 1000 SP, covering its design, finish, and key features.

Honda Hornet 1000 SP Colours
Riders can select from 1 available colors for the Honda Hornet 1000 SP, such as Matte Black Metallic.

Trending Bikes

















