
Last Updated on: 27 Feb 2026
Kawasaki KLX230
Launched on Dec. 24, 2024, the Kawasaki KLX230 delivers a mileage of , ensuring practicality for everyday use as well as occasional highway trips. Riders can choose from 2 available colors, such as Battle Gray/Bright White/Ebony, Lime Green, adding to its visual appeal.
Kawasaki KLX230 is offered in only one variant and is priced at ₹1.84 lakh (ex-showroom). The on-road cost of KLX230 depends on the location of purchase.
Kawasaki KLX230 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 233 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 17.8 bhp @ 8000 rpm |
Max Torque | 18.3 Nm @ 6400 rpm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Engine Displacement | 233 cc |
| Valvetrain | 2 Valves/Cyl |
| Fueling |
| Fuel Tank Size | 7.6 L |
| Official Fuel Economy | None kmpl |
| City Fuel Economy as Tested | None kmpl |
| Highway Fuel Economy as Tested | None kmpl |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 265 mm |
| Wheelbase | 1370 mm |
| Seat height | 880 mm |
| Ground Clearance | 265 mm |
| Kerb Weight | 139 kg |
| Combined Braking System | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Traction control | |
| Hazard lights |
| Headlamp Type | LED |
| Odometer | |
| Headlight Bulb Type | LED |
| Low Battery Indicator |
| TFT colour Instrument cluster | |
| Low Fuel Level Warning | |
| Touchscreen | |
| Instrument console | Digital |
Kawasaki KLX230 price & variants
The Kawasaki KLX230 is offered in a single variant, priced at ₹1.84 lakh. ex-showroom. The KLX230 on road price varies depending on the RTO fees, insurance, and other factors. Check Kawasaki KLX230 on road price in the table below:
Kawasaki KLX230 expert review
We like
Engaging to ride
Versatile
We don't like
Hard seat
No adjustable fork
Kawasaki KLX230 User Reviews
Tell us about your experience
Kawasaki KLX230 reviews

Kawasaki KLX230 comparison
Kawasaki KLX230 mileage
With a fuel efficiency of , the Kawasaki KLX230 offers a balance of performance and economy for everyday riders.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 233 cc | Manual | NA |
Kawasaki KLX230 news
Kawasaki KLX230 Images
The Kawasaki KLX230 is presented in 46 images, offering riders a clear preview of its styling and overall design.
Kawasaki KLX230 videos
There are 2 videos available for the Kawasaki KLX230, offering a closer look at its styling and on-road presence.


Kawasaki KLX230 Colours
Riders can select from 2 available colors for the Kawasaki KLX230, such as Battle Gray/Bright White/Ebony, Lime Green.



















