Last Updated on: 06 Mar 2026
Honda CB350C
The Honda CB350C, launched on Sept. 26, 2025, offers a mileage of , making it a practical choice for both urban commutes and weekend rides. It is available in 1 color options, including Pearl Igneous Black, giving buyers plenty of choices to match their style.
There are 3 CB350C variants on offer, the Honda CB350C price range starts at ₹1.88 lakh ex-showroom. The top-end variant, the DLX Pro Special Edition is priced at ₹2.02 lakh, with on-road prices varying across states.
Honda CB350C Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 348.36 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 20.8 Hp @ 5500rpm |
Max Torque | 29.5 Nm @ 3000 rpm |
| Max Engine Torque | 29.5 Nm @ 3000 rpm |
| Max Engine Power | 20.8 Hp @ 5500rpm |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 90.51 mm |
| Fuel Tank Size | 15.2 L |
| Top Speed | 130 kph |
| Reserve Fuel Capacity | 3 L |
| Auto Start/Stop | No |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Chassis name | Diamond Type |
| Front Suspension Type | Telescopic Forks |
| Height | 1110 mm |
| Length | 2207 mm |
| Kerb Weight | 186 kg |
| Seat height | 800 mm |
| Traction control | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Adaptive Cruise Control | |
| Hazard lights |
| Pillion Footrest | |
| Stand Alarm | |
| Engine-kill switch | |
| Shift Light |
| Speedometer | Analogue |
| Instrument console | Semi-Digital |
| Distance to Empty Range | |
| Service due indicator |
Honda CB350C price & variants
Buyers can select from 3 variants of the Honda CB350C. The top-end variant DLX Pro Special Edition is priced at ₹2.02 lakh, and the base variant starts at ₹1.88 lakh, ex-showroom.
All variants of Honda CB350C come with and are offered in 1 colors, including Pearl Igneous Black, to suit different rider’s preferences.
Honda CB350C User Reviews
Tell us about your experience
Honda CB350C mileage
The Honda CB350C delivers a mileage of , making it suitable for city rides and short commutes. Across all variants, riders can expect a maximum mileage of under ideal conditions, providing efficiency for longer journeys.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 348.36 cc | Manual | NA |
Honda CB350C Images
The Honda CB350C is showcased through 8 images, giving riders a clear view of its design and styling. Images cover all 3 variants, highlighting differences in colors and trims. Riders can also observe key features in the visuals, providing an idea of what to expect in terms of design and functionality.
Honda CB350C Colours
Riders can choose from 1 colors for the Honda CB350C. The bike comes in Pearl Igneous Black, covering both classic and contemporary shades. These color options are available across all variants, helping riders pick a model that suits their taste.
Honda CB350C price in India
Honda Bikes
Trending Bikes


























