Last Updated on: 27 Feb 2026
Vespa ZX 125
Launched on Feb. 10, 2025, the Vespa ZX 125 delivers a mileage of 45 kmpl, ensuring practicality for everyday use as well as occasional highway trips. Riders can choose from 6 available colors, such as Azurro Provenza, Glossy Pearl White, Glossy Red, Glossy Yellow, Matte Black, Vibrante Red, adding to its visual appeal.
Vespa ZX 125 is offered in only one variant and is priced at ₹1.01 lakh (ex-showroom). The on-road cost of ZX 125 depends on the location of purchase.
Vespa ZX 125 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Scooter |
Mileage | 45 kmpl |
Engine | 125 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Automatic |
Max Power | 9.7 bhp @ 7,500 |
Max Torque | 9.6 Nm @ 5,500 |
| Engine Displacement | 125 cc |
| Valvetrain | 3 |
| Fuel Type Propulsion | Petrol |
| Fueling | Fuel Injection |
| Fuel Tank Size | 7 litres |
| Official Fuel Economy | 45 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 2 litres |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 200 mm |
| Rear Brake Size | 140 mm |
| Chassis type | Monocoque Full-Steel Body Construction |
| Length | 1,770 mm |
| Width | 690 mm |
| Height | 1,140 mm |
| Wheelbase | 1,290 mm |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | |
| Lane keep assist |
| Low Fuel Level Warning | |
| Speedometer | Analogue |
Vespa ZX 125 price & variants
The Vespa ZX 125 is offered in a single variant, priced at ₹1.01 lakh. ex-showroom. The ZX 125 on road price varies depending on the RTO fees, insurance, and other factors. Check Vespa ZX 125 on road price in the table below:
Vespa ZX 125 comparison


Vespa ZX 125 mileage
With a fuel efficiency of 45 kmpl, the Vespa ZX 125 offers a balance of performance and economy for everyday riders.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 125 cc | Automatic | 45 kmpl |
Vespa ZX 125 Images
The Vespa ZX 125 is showcased through 1 images, giving a detailed look at its design and styling.

Vespa ZX 125 Colours
The Vespa ZX 125 comes in 6 attractive color options, including Azurro Provenza, Glossy Pearl White, Glossy Red, Glossy Yellow, Matte Black, Vibrante Red, enhancing its appeal.















