
Last Updated on: 06 Mar 2026
Aprilia SR 125 2022
The Aprilia SR 125 2022 was launched on Nov. 16, 2021 and offers a mileage of 40 kmpl, making it efficient for both daily commutes and longer rides. Aprilia SR 125 2022 is available in 6 colors, including Blue, Glossy Red + Matt Black, Grey, Matt Black, Red, White, giving riders flexibility in styling.
The Aprilia SR 125 2022 comes in a single variant, priced at ₹1.08 lakh, ex-showroom. The SR 125 2022 on road price varies depending on the city and applicable charges.
Aprilia SR 125 2022 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Scooter |
Mileage | 40 kmpl |
Engine | 124.45 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Automatic |
Max Power | 9.9hp at 7700rpm |
Max Torque | 9.7Nm at 6000rpm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Engine Displacement | 124.45 cc |
| Valvetrain | 3 Valves/Cyl |
| Fueling | Fuel-Injected |
| Fuel Tank Size | 6 litres |
| Official Fuel Economy | 40 kmpl |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Length | 1985 mm |
| Width | 806 mm |
| Wheelbase | 1365 mm |
| Kerb Weight | 118kg kg |
Aprilia SR 125 2022 price & variants
The Aprilia SR 125 2022 is offered in a single variant, priced at ₹1.08 lakh. ex-showroom. The SR 125 2022 on road price varies depending on the RTO fees, insurance, and other factors. Check Aprilia SR 125 2022 on road price in the table below:
Aprilia SR 125 2022 comparison







Aprilia SR 125 2022 mileage
The Aprilia SR 125 2022 provides a claimed mileage of 40 kmpl, making it practical for city traffic as well as occasional highway rides.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 124.45 cc | Automatic | 40 kmpl |
Aprilia SR 125 2022 news

Aprilia SR 125 2022 Images
A total of 1 images are available for the Aprilia SR 125 2022, covering its design, finish, and key features.

Aprilia SR 125 2022 Colours
The Aprilia SR 125 2022 comes in 6 attractive color options, including Blue, Glossy Red + Matt Black, Grey, Matt Black, Red, White, enhancing its appeal.













