Last Updated on: 27 May 2026
Vespa Officina 8 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Scooter |
Engine | 124.45 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Automatic |
Max Power | 9.3 bhp @ 7100 rpm |
Max Torque | 10.1 Nm @ 5600 rpm |
| Stroke | 56.6 mm |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Cooling | Air Cooled |
| Bore | 52 mm |
| Fuel Tank Size | 7.4 L |
| Reserve Fuel Capacity | 1.85 L |
| Top Speed | 86 kph |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Suspension Type | Hydraulic Single Side Arm Front Suspension |
| Rear Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Width | 690 mm |
| Seat height | 770 mm |
| Length | 1770 mm |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Adaptive Cruise Control | |
| Traction control | |
| Side-stand engine cut-off | |
| Combined Braking System |
| Pillion Footrest | |
| Headlamp Type | LED |
| Headlight Bulb Type | LED |
| Headlight Type | Reflective Headlamp |
| Tachometer | |
| Fuel gauge | |
| Instrument console | Semi-Digital |
| Trip Meter |
Vespa Officina 8 price & variants
Vespa Officina 8 User Reviews
Tell us about your experience
Vespa Officina 8 mileage
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 124.45 cc | Automatic | NA |
Vespa Officina 8 Images
Vespa Officina 8 Colours
Vespa Officina 8 price in India
Trending Bikes
Royal Enfield Hunter 350
₹1.69 - ₹2.07 Lakhs
On road price in Mumbai
Royal Enfield Continental GT 650
₹4.32 - ₹4.66 Lakhs
On road price in Mumbai
Honda Activa 6G
₹91.92 Thousand - ₹1.08 Lakhs
On road price in Mumbai

Honda CB125 Hornet
₹1.26 Lakhs
On road price in Mumbai
Bajaj Pulsar 150
₹1.36 - ₹1.41 Lakhs
On road price in Mumbai
Latest Bikes
Can't decide which car to buy?
Ask our experts and get answers to all your car related queries.




























