Last Updated on: 06 Mar 2026
Harley Davidson Street Glide
Launched on June 20, 2025, the Harley Davidson Street Glide delivers a mileage of 16 kpl, ensuring practicality for everyday use as well as occasional highway trips. Riders can choose from 7 available colors, such as Atlas Silver Metallic, Billiard Gray, Blue Burst, Brilliant Red, Iron Horse Metallic, Mystic Shift, Vivid Black, adding to its visual appeal.
Harley Davidson Street Glide is offered in only one variant and is priced at ₹42.50 lakh (ex-showroom). The on-road cost of Street Glide depends on the location of purchase.
Harley Davidson Street Glide Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Mileage | 16 kpl |
Engine | 1923 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 107 hp @ 5020 rpm |
Max Torque | 175 Nm @ 3500 rpm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Max Engine Power | 107 hp @ 5020 rpm |
| Engine Displacement | 1923 cc |
| Spark Plugs | 2 Per Cylinder |
| Fuel Tank Size | 22.7 L |
| Reserve Fuel Capacity | 3.8 L |
| Top Speed | 177 kph |
| Official Fuel Economy | 16 kpl |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Length | 2410 mm |
| Width | 975 mm |
| Height | 1335 mm |
| Wheelbase | 1625 mm |
| Hazard lights | |
| Traction control | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Pillion Backrest | |
| Antilock Braking System | Dual Channel ABS |
| Headlamp Type | LED |
| Headlight Bulb Type | LED |
| Average Speed | |
| Trip Meter | |
| Gear Indicator | |
| Touchscreen |
Harley Davidson Street Glide price & variants
The Harley Davidson Street Glide is offered in a single variant, priced at ₹42.50 lakh. ex-showroom. The Street Glide on road price varies depending on the RTO fees, insurance, and other factors. Check Harley Davidson Street Glide on road price in the table below:
Harley Davidson Street Glide comparison







Harley Davidson Street Glide mileage
The Harley Davidson Street Glide provides a claimed mileage of 16 kpl, making it practical for city traffic as well as occasional highway rides.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 1923 cc | Manual | 16 kpl |
Harley Davidson Street Glide Images
The Harley Davidson Street Glide is showcased through 9 images, giving a detailed look at its design and styling.
Harley Davidson Street Glide Colours
The Harley Davidson Street Glide is available in 7 colors, including Atlas Silver Metallic, Billiard Gray, Blue Burst, Brilliant Red, Iron Horse Metallic, Mystic Shift, Vivid Black. These options let riders choose a shade that matches their personality.
Harley Davidson Street Glide price in India
Harley Davidson Bikes




























