Last Updated on: 29 Apr 2026
Honda Goldwing Tour
The Honda Goldwing Tour was launched on March 11, 2024 and offers a mileage of , making it efficient for both daily commutes and longer rides. Honda Goldwing Tour is available in 0 colors, including , giving riders flexibility in styling.
The Honda Goldwing Tour comes in a single variant, priced at ₹42.82 lakh, ex-showroom. The Goldwing Tour on road price varies depending on the city and applicable charges.
Honda Goldwing Tour Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 1833 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Automatic |
Max Power | 124.7 bhp @ 5500 rpm |
Max Torque | 170 Nm @ 4500 rpm |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 73 mm |
| Bore | 73 mm |
| Max Engine Power | 124.7 bhp @ 5500 rpm |
| Reserve Fuel Capacity | 3.5 L |
| Top Speed | 230 kph |
| Fuel Tank Size | 21.1 L |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Chassis type | Twin-tube, aluminium |
| Chassis name | Aluminium Die-Cast, twin tube |
| Width | 905 mm |
| Wheelbase | 1695 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Seat height | 745 mm |
| Hazard lights | |
| Traction control | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Pillion Grabrail | |
| Headlamp Type | LED |
| Headlight Bulb Type | LED |
| Low Battery Indicator |
| Gear Indicator | |
| Trip Meter | |
| Touchscreen | |
| Average Speed |
Honda Goldwing Tour price & variants
The Honda Goldwing Tour comes in just one variant and is priced at ₹42.82 lakh (ex-showroom). The Goldwing Tour on road price will vary depending on RTO, insurance, and other factors.
Honda Goldwing Tour User Reviews
Tell us about your experience
Honda Goldwing Tour comparison












Honda Goldwing Tour mileage
With a fuel efficiency of , the Honda Goldwing Tour offers a balance of performance and economy for everyday riders.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 1833 cc | Automatic | NA |
Honda Goldwing Tour news
Honda Goldwing Tour Images
A total of 8 images are available for the Honda Goldwing Tour, covering its design, finish, and key features.
Honda Goldwing Tour price in India
Trending Bikes






























