Last Updated on: 13 Apr 2026
Bajaj Pulsar 180
₹1.46 Lakh
On road price, Villupuram
Villupuram
Starting₹2,092 /month
EMI calculator
Bajaj Pulsar 180 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 178.61 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 17 hp @ 8500 rpm |
Max Torque | 15 Nm @ 6500 rpm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Engine Displacement | 178.61 cc |
| Cooling | Air Cooled |
| Auto Start/Stop | No |
| Fuel Tank Size | 15 L |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Rear Suspension Type | Twin Shock absorber, Gas filled with Canister |
| Front Suspension Type | Telescopic Dia 37 |
| Width | 765 mm |
| Length | 2035 mm |
| Kerb Weight | 156 kg |
| Height | 1115 mm |
| Adaptive Cruise Control | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Single Channel |
| Side-stand engine cut-off |
| Stand Alarm | |
| Headlight Bulb Type | LED |
| Headlamp Type | LED |
| Pass-light switch |
| Trip Meter | |
| Touchscreen | |
| TFT colour Instrument cluster | |
| Tachometer Type | Digital |
Bajaj Pulsar 180 price & variants
Bajaj Pulsar 180 User Reviews
Tell us about your experience
Bajaj Pulsar 180 mileage
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 178.61 cc | Manual | NA |
Bajaj Pulsar 180 Images
Bajaj Pulsar 180 Colours
Bajaj Bikes
Latest Bikes
Can't decide which car to buy?
Ask our experts and get answers to all your car related queries.



































