Last Updated on: 06 Mar 2026
Ampere Magnus
The Ampere Magnus blends sustainability with style. Launched on June 15, 2020, the Magnus range is 95 km - 142 km (company-claimed), ideal for urban and suburban riders. Magnus is available in 1 colors, including Glacial White.
The Magnus base model is priced at ₹87.00 thousand and the top-end variant, the G Max costs ₹95.00 thousand (ex-showroom). Magnus is offered in 3 variants.
Ampere Magnus Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Scooter |
Battery Range | 95 km - 142 km |
Fuel Type | Electric |
Transmission | Automatic |
Claimed Electric Motor Range | 142 km |
| Motor Type | Hub Motor |
| Lithium-ion battery | Yes |
| Fuel Type/ Propulsion | Electric |
| Reverse gear | Yes |
| Claimed battery range | 142 km |
| Claimed Charging Time | 0-100% in 5-6 hrs |
| EV Battery Capacity | 3 kWh |
| Top Speed | 65 kph |
| Front Brakes | Drum |
| Rear Brakes | Drum |
| Rear Suspension Type | Dual Shock Absorber |
| Front Suspension Type | Hydraulic Telescopic Fork |
| Wheelbase | 1390 mm |
| Kerb Weight | 108 kg |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Stand Alarm | |
| Low Battery Indicator | |
| Odometer | |
| Pillion Backrest |
| Instrument console | Digital |
| Trip Meter | |
| Touchscreen |
Ampere Magnus price & variants
With 3 variants on offer, the Ampere Magnus caters to different budgets. The Magnus price ranges from ₹87.00 thousand for the base model to ₹95.00 thousand for the top variant, the G Max.
Ampere Magnus mileage
Ampere Magnus range is 95 km - 142 km (company claimed), allowing riders to cover daily commutes with confidence. The Magnus smart energy system ensures consistent performance throughout the ride. However, an electric bike's real-world range can differ from its claimed range due to riding style, rider and cargo weight, environmental conditions, and other factors.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Electric | 3 kWh | Automatic | 142 km |
| Electric | 2.3 kWh | Automatic | 118 km |
Ampere Magnus news
Ampere Magnus Images
The Ampere Magnus is showcased through 15 images, giving riders a clear view of its design and styling. The Magnus images cover all 3 variants, highlighting differences in colors and trims. Riders can also observe key features in the visuals, providing an idea of what to expect in terms of design and functionality.
Ampere Magnus Colours
Riders can choose from 1 colors for the Ampere Magnus, such as Glacial White, giving flexibility in appearance.






































