Last Updated on: 27 Feb 2026
Ducati Streetfighter V4
The Ducati Streetfighter V4, launched on Oct. 31, 2025, offers a mileage of 13.15 kpl, making it a practical choice for both urban commutes and weekend rides. It is available in 2 color options, including Ducati Red, Grey Nero, giving buyers plenty of choices to match their style.
There are 2 Streetfighter V4 variants on offer, the Ducati Streetfighter V4 price range starts at ₹28.69 lakh ex-showroom. The top-end variant, the S is priced at ₹32.38 lakh, with on-road prices varying across states.
Ducati Streetfighter V4 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Mileage | 13.15 kpl |
Engine | 1103 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 205 bhp @ 13000 rpm |
Max Torque | 123 Nm @ 11500 rpm |
| Engine Displacement | 1103 cc |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Engine Type | 4 cylinder |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Fuel Tank Size | 16 L |
| Reserve Fuel Capacity | 4.5 L |
| Official Fuel Economy | 13.15 kpl |
| Top Speed | 299 kph |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 330mm |
| Wheelbase | 1488 mm |
| Seat height | 845 mm |
| Width | 888 mm |
| Length | 2112 mm |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Wheelie Control | |
| Slide Control | |
| Engine Brake Control |
| Pillion Grabrail | |
| Low Battery Indicator | |
| Low Oil Indicator | |
| Quickshifter |
| Tachometer | |
| Average Fuel Consumption | |
| Average Speed | |
| Service due indicator |
Ducati Streetfighter V4 price & variants
Buyers can select from 2 variants of the Ducati Streetfighter V4. The top-end variant S is priced at ₹32.38 lakh, and the base variant starts at ₹28.69 lakh, ex-showroom.
All variants of Ducati Streetfighter V4 come with and are offered in 2 colors, including Ducati Red, Grey Nero, to suit different rider’s preferences.
Ducati Streetfighter V4 mileage
With a mileage of 13.15 kpl, the Ducati Streetfighter V4 is economical for regular commuting. Its maximum mileage of 13.15 kpl highlights the bike’s efficiency potential under favorable conditions. The Ducati Streetfighter V4 combines performance and economy, making it a reliable choice for riders seeking both smooth rides and fuel savings.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 1103 cc | Manual | 13.15 kpl |
Ducati Streetfighter V4 news
Ducati Streetfighter V4 Images
A total of 31 images are available for the Ducati Streetfighter V4, allowing enthusiasts to explore its design details and styling elements. The visuals include all 2 variants, showing differences in colors, trims, and optional features. Through the images, riders can get a better understanding of the bike’s overall look and some of its features.
Ducati Streetfighter V4 Colours
The Ducati Streetfighter V4 is offered in 2 colors, including Ducati Red, Grey Nero. This variety ensures that riders have plenty of choices to match their personal style. All variants of the bike are available in these colors, giving flexibility in selection.
Ducati Streetfighter V4 price in India
Ducati Bikes






































