Last Updated on: 13 Apr 2026
Ducati Desmo450 MX
₹18.85 Lakh
On road price, Delhi
Delhi
Starting₹27,351 /month
EMI calculator
Ducati Desmo450 MX Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 449.6 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 63.5 Hp @ 9400 Rpm |
Max Torque | 53.5 Nm @ 7500 rpm |
| Aspiration | Naturally Aspirated |
| Stroke | 62.1 mm |
| Max Engine Torque | 53.5 Nm @ 7500 rpm |
| Max Engine Power | 63.5 Hp @ 9400 Rpm |
| Fuel Tank Size | 7.2 L |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Rear Suspension Adjustability | Yes |
| Rear Suspension Type | Showa mono shock, fully adjustable |
| Seat height | 970 mm |
| Wheelbase | 1494 mm |
| Traction control | |
| Engine brake control |
| Pillion Seat | |
| Heated Grips | |
| Heated Seat | |
| Launch Control |
| Ambient temperature gauge | |
| Average Fuel Consumption | |
| Average Speed | |
| Trip Meter |
Ducati Desmo450 MX price & variants
Ducati Desmo450 MX User Reviews
Tell us about your experience
Ducati Desmo450 MX mileage
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 449.6 cc | Manual | NA |
Ducati Desmo450 MX Images
Ducati Desmo450 MX Colours
Ducati Desmo450 MX price in India
Ducati Bikes
Trending Bikes
Royal Enfield Continental GT 650
₹3.91 - ₹4.22 Lakhs
On road price in Delhi
Royal Enfield Hunter 350
₹1.53 - ₹1.88 Lakhs
On road price in Delhi
Honda Activa 6G
₹84.94 - ₹99.26 Thousand
On road price in Delhi
Bajaj Pulsar NS200
₹1.47 Lakhs
On road price in Delhi

Honda CB125 Hornet
₹1.16 Lakhs
On road price in Delhi
Can't decide which car to buy?
Ask our experts and get answers to all your car related queries.












