Last Updated on: 27 Apr 2026
BSA Scrambler 650 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 652 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 45 hp @ 6500 rpm |
Max Torque | 55 Nm @ 4000 rpm |
| Stroke | 83 mm |
| Max Engine Torque | 55 Nm @ 4000 rpm |
| Max Engine Power | 45 hp @ 6500 rpm |
| Engine Displacement | 652 cc |
| Fuel Tank Size | 12 L |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Electronic suspension | No |
| Chassis name | Twin cradle Tubular steel |
| Kerb Weight | 208 kg |
| Seat height | 820 mm |
| Wheelbase | 1465 mm |
| Ground Clearance | 187 mm |
| Traction control | |
| Blind Spot Monitor | |
| Tyre-Pressure Monitoring System | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Engine-kill switch | |
| Cruise Control | |
| Daytime Running Lights | |
| Digital Fuel Guage |
| Service due indicator | |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | |
| Distance to Empty Range |
BSA Scrambler 650 price & variants
BSA Scrambler 650 User Reviews
Tell us about your experience
BSA Scrambler 650 mileage
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 652 cc | Manual | NA |
BSA Scrambler 650 Images
BSA Scrambler 650 Colours
BSA Scrambler 650 price in India
Latest Bikes
Can't decide which car to buy?
Ask our experts and get answers to all your car related queries.












