
Last Updated on: 27 Feb 2026
Harley Davidson Nightster
The Harley Davidson Nightster was launched on Aug. 10, 2022 and offers a mileage of 18 kpl, making it efficient for both daily commutes and longer rides. Harley Davidson Nightster is available in 4 colors, including Billiard Grey, Snake Venom, Vivid Black, Whiskey Fire, giving riders flexibility in styling.
The Harley Davidson Nightster comes in a single variant, priced at ₹14.54 lakh, ex-showroom. The Nightster on road price varies depending on the city and applicable charges.
Harley Davidson Nightster Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Mileage | 18 kpl |
Engine | 975 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 89 hp @ 7500 rpm |
Max Torque | 95 Nm @ 5750 rpm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Bore | 97 mm |
| Stroke | 66 mm |
| Engine Displacement | 975 cc |
| Fuel Tank Size | 11.7 L |
| Reserve Fuel Capacity | 1.8 L |
| Official Fuel Economy | 18 kpl |
| Top Speed | 180 kph |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheelbase | 1545 mm |
| Seat height | 705 mm |
| Length | 2250 mm |
| Width | 840 mm |
| Combined Braking System | |
| Tyre-Pressure Monitoring System | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Cornering ABS |
| Pass-light switch | |
| Electric Start | |
| Stand Alarm | |
| Shift Light |
| TFT colour Instrument cluster | |
| Tachometer | |
| Tachometer Type | Digital |
| Low Fuel Level Warning |
Harley Davidson Nightster price & variants
The Harley Davidson Nightster is offered in a single variant, priced at ₹14.54 lakh. ex-showroom. The Nightster on road price varies depending on the RTO fees, insurance, and other factors. Check Harley Davidson Nightster on road price in the table below:
Harley Davidson Nightster reviews

Harley Davidson Nightster comparison





Harley Davidson Nightster mileage
With a fuel efficiency of 18 kpl, the Harley Davidson Nightster offers a balance of performance and economy for everyday riders.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 975 cc | Manual | 18 kpl |
Harley Davidson Nightster news
Harley Davidson Nightster Images
A total of 14 images are available for the Harley Davidson Nightster, covering its design, finish, and key features.
Harley Davidson Nightster Colours
The Harley Davidson Nightster comes in 4 attractive color options, including Billiard Grey, Snake Venom, Vivid Black, Whiskey Fire, enhancing its appeal.
Harley Davidson Nightster price in India
Harley Davidson Bikes



































