
Last Updated on: 06 Mar 2026
BMW CE 02
The BMW CE 02 blends sustainability with style. Launched on Oct. 1, 2024, the CE 02 range is 108 km (company-claimed), ideal for urban and suburban riders. CE 02 is available in 2 colors, including Cosmic black, Cosmic black 2.
The CE 02 base model is priced at ₹4.50 lakh and the top-end variant, the Highline costs ₹5.00 lakh (ex-showroom). CE 02 is offered in 2 variants.
BMW CE 02 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Scooter |
Battery Range | 108 km |
Fuel Type | Electric |
Transmission | Automatic |
Claimed Electric Motor Range | 108 km |
| Lithium-ion battery | Yes |
| Max Motor Power | 11 kW |
| Max Motor Torque | 55 Nm |
| Fuel Type/ Propulsion | Electric |
| Claimed Fast Charging Time | 0-100% in 3.3 hours and 0-80% in 1.45 Hours |
| EV Battery Capacity | 3.9 kWh |
| Claimed Charging Time | 0-100% in 5.12 hrs and 0-80% in 1.45 hrs |
| Claimed battery range | 108 km |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Chassis name | Double Loop Steel Frame |
| Chassis type | Double Cradle |
| Seat height | 745 mm |
| Wheelbase | 1351 mm |
| Width | 876 mm |
| Length | 1970 mm |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Single Channel |
| Hazard lights |
| Antilock Braking System | Single Channel ABS |
| Hill-hold Assist | |
| Low Battery Indicator | |
| Headlight Bulb Type | LED |
| Average Speed | |
| TFT colour Instrument cluster | |
| Touchscreen | |
| Trip Meter |
BMW CE 02 price & variants
The BMW CE 02 price starts at ₹4.50 lakh and goes up to ₹5.00 lakh, for the top variant - Highline. The CE 02 is available in 2 variants. View the exact CE 02 on road price in your city in the table below:
BMW CE 02 mileage
The BMW CE 02 offers a company-claimed battery range of 108 km, making it suitable for both city rides and short trips. The CE 02 range may vary based on riding style (aggressive acceleration, high speeds), terrain, road conditions, and other factors.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Electric | 3.9 kWh | Automatic | 108 km |
BMW CE 02 news

BMW CE 02 Images
A total of 40 images are available for the BMW CE 02, allowing enthusiasts to explore its design details and styling elements. Through the images, riders can get a better understanding of the bike’s overall look and some of its features.
BMW CE 02 Colours
Riders can choose from 2 colors for the BMW CE 02, such as Cosmic black, Cosmic black 2, giving flexibility in appearance.











