Last Updated on: 06 Mar 2026
Benelli Leoncino 500
The Benelli Leoncino 500 was launched on Feb. 18, 2021 and offers a mileage of , making it efficient for both daily commutes and longer rides. It is available in 2 colors, including Red, Silver, giving riders flexibility in styling.
The Benelli Leoncino 500 comes in a single variant, priced at ₹5.60 lakh, ex-showroom. The Leoncino 500 on road price varies depending on the city and applicable charges.
Benelli Leoncino 500 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 500 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 46.8 bhp @ 8500 rpm |
Max Torque | 46 Nm @ 6000 rpm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Engine Displacement | 500 cc |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Valvetrain | 4 |
| Fuel Tank Size | 12.7 litres |
| Official Fuel Economy | None kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 1.3 L |
| Top Speed | 170 kph |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 320mm |
| Length | 2160 mm |
| Seat height | 790 mm |
| Width | 875 mm |
| Kerb Weight | 207 kg |
| Hazard lights | |
| Traction control |
| Pass-light switch | |
| Quickshifter | |
| Pillion Seat | |
| Pillion Grabrail |
| Touchscreen | |
| Engine/Motor temperature gauge | |
| Instrument console | Digital |
| Tachometer |
Benelli Leoncino 500 price & variants
The Benelli Leoncino 500 is offered in a single variant, priced at ₹5.60 lakh. ex-showroom. The Leoncino 500 on road price varies depending on the city and includes taxes, RTO fees, and insurance. Check Benelli Leoncino 500 on road price in the table below:
Benelli Leoncino 500 comparison
Benelli Leoncino 500 mileage
The Benelli Leoncino 500 delivers a mileage of , making it efficient for daily commutes and short trips.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 500 cc | Manual | NA |
Benelli Leoncino 500 news
Benelli Leoncino 500 Images
The Benelli Leoncino 500 is showcased through 35 images, giving a detailed look at its design and styling.
Benelli Leoncino 500 Colours
The Benelli Leoncino 500 is available in 2 colors, including Red, Silver. These options let riders choose a shade that matches their personality.












