
Last Updated on: 21 Apr 2026
Simple Energy Simple One
The Simple Energy Simple One price starts at ₹ and goes up to ₹1.95 lakh for the top-end model (ex-showroom). The Simple One is available in 1 variants.
Launched on May 23, 2023, the Simple One is designed for efficient and eco-friendly rides. The Simple Energy Simple One delivers a claimed battery range of 248 km, making it practical for everyday use. The Simple One is offered in 10 attractive colors such as Aero Grey, Aero X, Asphalt X, Azure Blue, Brazen Black, Brazen X, Grace White, Light X, Namma Red, Sonic Red.
Simple Energy Simple One Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Scooter |
Battery Range | 248 km |
Fuel Type | Electric |
Transmission | Automatic |
Claimed Electric Motor Range | 248 km |
| Max Motor Torque | 72 Nm |
| Max Motor Power | 8.5 kW |
| Fuel Type/ Propulsion | Electric |
| Lithium-ion battery | Yes |
| Claimed Charging Time | 0-100% in 4 hrs and 0-80% in 3.47 hrs |
| Top Speed | 105 kph |
| Claimed battery range | 248 km |
| EV Battery Capacity | 5 kWh |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brakes | Disc |
| Chassis name | Tubular |
| Rear Suspension Type | Symmetrically mounted progressive Monoshock |
| Ground Clearance | 172 mm |
| Seat height | 780 mm |
| Kerb Weight | 129 kg |
| Combined Braking System | |
| Hazard lights |
| Brake/Tail Light | LED |
| Start Type | Electric Start |
| Stand Alarm | |
| Pillion Seat |
| Trip Meter | |
| Instrument console | Digital |
| Touchscreen | |
| TFT colour Instrument cluster |
Simple Energy Simple One price & variants
The Simple Energy Simple One price starts at ₹ for the base model and goes up to ₹1.95 lakh, for the top variant - Standard. The Simple One is available in 1 variants. View Simple One on road price in the table below:
Simple Energy Simple One User Reviews
Tell us about your experience
Simple Energy Simple One reviews

Simple Energy Simple One mileage
With a claimed range of 248 km, the Simple Energy Simple One ensures that riders can comfortably cover daily commutes without frequent charging. Its efficient battery management system optimizes power use, while fast-charging options let you quickly get back on the road when needed.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Electric | 5 kWh | Automatic | 248 km |
Simple Energy Simple One Images
The Simple Energy Simple One images cover all 1 variants. Riders can see different color options and styling across variants, helping them choose according to their preference. Certain features are also highlighted in the images, giving a preview of the bike’s functional and aesthetic elements.
Simple Energy Simple One videos
A total of 1 videos are available for the Simple Energy Simple One, providing an in-depth view of its design, features, and riding experience. The videos include all 1 variants, showing the color options, trims, and differences across models. Riders can use these videos to assess both the aesthetics and performance of this electric bike before making a choice.

Simple Energy Simple One Colours
The Simple Energy Simple One colour palette offers 10 exterior shades. These include Aero Grey, Aero X, Asphalt X, Azure Blue, Brazen Black, Brazen X, Grace White, Light X, Namma Red, Sonic Red.
Simple Energy Simple One price in India
Trending Bikes

















