Last Updated on: 27 Feb 2026
Brixton Motorcycles Cromwell 1200
Launched on Nov. 19, 2024, the Brixton Motorcycles Cromwell 1200 delivers a mileage of , ensuring practicality for everyday use as well as occasional highway trips. Riders can choose from 3 available colors, such as Backstage Black, Cargo Green, Timberwolf Grey, adding to its visual appeal.
Brixton Motorcycles Cromwell 1200 is offered in only one variant and is priced at ₹8.24 lakh (ex-showroom). The on-road cost of Cromwell 1200 depends on the location of purchase.
Brixton Motorcycles Cromwell 1200 Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Engine | 1222 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 81.8 bhp @ 6550 rpm |
Max Torque | 108 Nm @ 3100 rpm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Engine Displacement | 1222 cc |
| Aspiration | Naturally Aspirated |
| Valvetrain | 4 |
| Fuel Tank Size | 16 litres |
| Top Speed | 198 kph |
| Reserve Fuel Capacity | 3.2 L |
| Official Fuel Economy | None kmpl |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 310mm |
| Length | 2180 mm |
| Width | 800 mm |
| Height | 1115 mm |
| Seat height | 800 mm |
| Combined Braking System | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Hazard lights | |
| Traction control |
| Pillion Backrest | |
| Headlight Bulb Type | LED |
| Low Oil Indicator | |
| Antilock Braking System | Dual Channel ABS |
| Touchscreen | |
| Engine/Motor temperature gauge | |
| Trip Meter | |
| TFT colour Instrument cluster |
Brixton Motorcycles Cromwell 1200 price & variants
The Brixton Motorcycles Cromwell 1200 is offered in a single variant, priced at ₹8.24 lakh. ex-showroom. The Cromwell 1200 on road price varies depending on the RTO fees, insurance, and other factors. Check Brixton Motorcycles Cromwell 1200 on road price in the table below:
Brixton Motorcycles Cromwell 1200 mileage
With a fuel efficiency of , the Brixton Motorcycles Cromwell 1200 offers a balance of performance and economy for everyday riders.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 1222 cc | Manual | NA |
Brixton Motorcycles Cromwell 1200 Images
The Brixton Motorcycles Cromwell 1200 is showcased through 22 images, giving a detailed look at its design and styling.
Brixton Motorcycles Cromwell 1200 Colours
The Brixton Motorcycles Cromwell 1200 is available in 3 colors, including Backstage Black, Cargo Green, Timberwolf Grey. These options let riders choose a shade that matches their personality.






































