Last Updated on: 27 Feb 2026
BMW R 1250 RT
The BMW R 1250 RT was launched on Aug. 18, 2022 and offers a mileage of 21 kpl, making it efficient for both daily commutes and longer rides. BMW R 1250 RT is available in 3 colors, including Alpine White, Mineral White metallic, Style Triple Black, giving riders flexibility in styling.
The BMW R 1250 RT comes in a single variant, priced at ₹26.66 lakh, ex-showroom. The R 1250 RT on road price varies depending on the city and applicable charges.
BMW R 1250 RT Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Bike |
Mileage | 21 kpl |
Engine | 1254 cc |
Fuel Type | Petrol |
Transmission | Manual |
Max Power | 134.1 bhp @ 7750 rpm |
Max Torque | 143 Nm @ 6250 rpm |
| Cooling | Liquid Cooled |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 76 mm |
| Fuel Type/ Propulsion | Petrol |
| Fuel Tank Size | 25 L |
| Official Fuel Economy | 21 kpl |
| Reserve Fuel Capacity | 4 L |
| Top Speed | 200 kph |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Front Suspension Type | BMW Motorrad Telelever, central spring strut, standard diameter 37 mm |
| Chassis name | Two-part frame concept consisting of a main frame and a rear frame bolted to it, with a co-supporting engine |
| Width | 985 mm |
| Wheelbase | 1485 mm |
| Seat height | 805 mm |
| Length | 2222 mm |
| Traction control | |
| Hazard lights | |
| Anti-Lock Brakes (ABS) | Dual channel |
| Pillion Grabrail | |
| Headlamp Type | LED |
| Headlight Bulb Type | LED |
| Low Battery Indicator |
| Gear Indicator | |
| Low Fuel Level Warning | |
| Service due indicator | |
| Tachometer |
BMW R 1250 RT price & variants
The BMW R 1250 RT comes in just one variant and is priced at ₹26.66 lakh (ex-showroom). The R 1250 RT on road price will vary depending on RTO, insurance, and other factors.
BMW R 1250 RT mileage
With a fuel efficiency of 21 kpl, the BMW R 1250 RT offers a balance of performance and economy for everyday riders.
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Petrol | 1254 cc | Manual | 21 kpl |
BMW R 1250 RT news
BMW R 1250 RT Images
A total of 25 images are available for the BMW R 1250 RT, covering its design, finish, and key features.
BMW R 1250 RT Colours
Riders can select from 3 available colors for the BMW R 1250 RT, such as Alpine White, Mineral White metallic, Style Triple Black.


















































