Last Updated on: 21 Apr 2026
Simple Energy Simple OneS
₹1.92 Lakh
On road price, Mumbai
Mumbai
Starting₹2,735 /month
EMI calculator
Simple Energy Simple OneS Features and specifications
Our Rating | Yet to be Reviewed |
Body Type | Scooter |
Battery Range | 190 km |
Fuel Type | Electric |
Transmission | Automatic |
Claimed Electric Motor Range | 190 km |
| Max Motor Power | 8.5 kW |
| Lithium-ion battery | Yes |
| Fuel Type/ Propulsion | Electric |
| Motor Type | PMSM Motor |
| Claimed battery range | 190 km |
| EV Battery Capacity | 3.7 kWh |
| Top Speed | 90 kph |
| Claimed Charging Time | 0-80% in 4Hrs |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |
| Rear Suspension Type | Symmetrically mounted progressive Monoshock |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Seat height | 780 mm |
| Ground Clearance | 172 mm |
| Kerb Weight | 118 kg |
| Hazard lights | |
| Combined Braking System |
| Pillion Grabrail | |
| Headlight Bulb Type | LED |
| Low Battery Indicator | |
| Navigation |
| Trip Meter | |
| Touchscreen | |
| Instrument console | Digital |
| TFT colour Instrument cluster |
Simple Energy Simple OneS price & variants
Simple Energy Simple OneS User Reviews
Tell us about your experience
Simple Energy Simple OneS mileage
| Fuel type | Displacement | Transmission | Mileage |
|---|---|---|---|
| Electric | 3.7 kWh | Automatic | 190 km |
Simple Energy Simple OneS Images
Simple Energy Simple OneS Colours
Simple Energy Simple OneS price in India
Trending Bikes
Royal Enfield Continental GT 650
₹4.32 - ₹4.66 Lakhs
On road price in Mumbai
Royal Enfield Hunter 350
₹1.69 - ₹2.07 Lakhs
On road price in Mumbai
Honda Activa 6G
₹91.92 Thousand - ₹1.08 Lakhs
On road price in Mumbai

Honda CB125 Hornet
₹1.26 Lakhs
On road price in Mumbai
Honda H'ness CB350
₹2.34 - ₹2.40 Lakhs
On road price in Mumbai
Latest Bikes
Can't decide which car to buy?
Ask our experts and get answers to all your car related queries.

























